آخرین اخبار : 

خط تولید کیسه های پلی پروپلین

خط توليد کيسه پلي پروپيلن PP

 

امروز به معرفي خط تولید کیسه های پلی پروپلین مي پردازيم و ماشین آلات و روش تولید کیسه های پلی پروپلین يا همان PP را شرح خواهيم داد. همان طور که مي دانيد کیسه های pp  ضمن استحکام بالا ، داراي وزن بسيار پايين مي باشند. بهمين علت اين نوع کيسه ها اقتصادي ترين وکم هزينه ترين نوع بسته بندي براي بسياري از محصولات هستند . کیسه های پلی پروپلین نياز بسته بندي بسياري از صنايع را در بالاترين استانداردهاي بسته بندي روز دنيا تامين مي نمايد که جهت بسته بندي محصولات غذايي ، کشاورزي ، شيميايي ، کود ، پتروشيمي ، سيمان ، پليمرها ، و… مورد استفاده قرار مي گيرند.
کیسه های پلی پروپلین بسته به سفارش مشتري ، نوع و وزن محمولات مورد بارگيري در ابعاد و همچنين با ضخامت نخ (Denier) مختلف توليد مي شوند.
ابتدا بد نيست با پلی پروپلین  بيشتر آشنا شويم:
پلی پروپلین PP:
يک پليمر ترموپلاست مي‌باشد که در يک بازه گسترده‌ از کاربردها شامل فيلم و ورق‌، قالب‌گيري دمشي، قالب‌گيري تزريقي، بسته‌بندي غذايي، نساجي، تجهيزات آزمايشگاهي و پزشکي، لوله، کاربردهاي صنعتي و ساختماني و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين،پلیمر توليد شده از منومر پروپيلن به طور معمول در برابر حلال‌هاي شيميايي، بازها و اسيدها مقاوم مي‌باشد. کد مشخصه اين پلیمر مي باشد.
كاربرد هاي پلی پروپلین :
پلی پروپلین مهمترين ماده از مشتقات پروپيلن است که حدود ۶۱ % از کل توليد پروپيلن، جهت توليد آن بکار مي رود.رزينهاي  پلی پروپلین بطور گسترده در توليد رزينهاي ترموپلاستيک بکار برده مي شوند. پلی پروپلین بيشتر اوقات به صورت هموپليمر بکار مي رود ولي اخيرا” محصولات کوپليمر آن نيز در حال رشد مي باشد.
قالب گيري تزريقي (حدود ۳۵% از مصرف جهاني): مهمترين مصارف آن شامل ساخت قطعات داخل خودرو، سرنگهاي پزشکي، محصولات مصرفي  پلاستیکی و بسته بندي است. قطعات داخلي خودرو که از  پلی پروپلین  ساخته مي شوند عبارتند از:جعبه هاي باطري، صفحات ضربه گير، تودوزيهاي داخلي، صفحات داخلي درها محصولات پلاستیکی مصرفي عبارتند از :  ظروف پلاستيکي مورد مصرف در منازل، مبلمان هاي پلاستيکي، وسايل سرگرمي، جعبه ابزار، اسباب بازي ها مصارف بسته بندي شامل در پوش و کلاهک، ظروف سخت و پالت ها، جعبه هاي بسته بندي چيني، بسته بندي داروهاي مايع و جامد مي باشد.
ساخت فيبر و الياف (حدود ۳۰%): عمده ترين مصرف آن در کارخانجات فرش بافي و گوني است و مصارف ديگر آن در توليد، کيسه و پارچه هاي پرده مي باشد. کاربردهاي غير نساجي آن نيز عبارتند از: نوار پيچي و تسمه زني، روبانهاي دکوري و…
توليد فيلم (حدود ۱۹%): پلی پروپلین   بخاطر شفافيت و عايق رطوبتي بودن در بسياري از موارد، جايگزين سلوفان (CELLOPHANE) شده است. رزينهاي فيلمي اساسا” در بسته بندي مواد غذايي، نوار چسبهاي حساس به فشار، صفحات محافظ، بسته بندي محصولات شيريني و دخانيات بکار مي روند.
پلی پروپلین   مورد مصرف در صنعت  بايد با مشخصاتي كه در جدول زير داده شده مطابقت كند.
رديف                    ويژگي                           حدود قابل قبول
۱                 درصد خلوص(حداقل)            درصدحجمي۵/۹۹
۲                     استيلن (حداكثر)                                ۵
۳                  متيل استيلن (حداكثر)                         ۲۵
۴                    پروپادي‌ان(حداكثر)                             ۵
۵                       اتيلن (حداكثر)                                ۱۰۰
۶                      متان (حداكثر)                                  ۲۰
۷                  ۱ و ۳- بوتادي ان (حداكثر)                    ۵۰
۸                      اتان (حداكثر)                                   ۲۰۰
۹                      پروپان (حداكثر)                              ۳۰۰۰
۱۰                     اكسيژن (حداكثر)                             ۱۰
۱۱                      نيتروژن (حداكثر)                           ۲۰۰
۱۲                    دي‌اكسيدكربن (حداكثر)                     ۵
۱۳                   منواكسيد كربن(حداكثر)                     ۴
۱۴                     گوگرد (حداكثر)                                ۵
۱۵                    هيدروژن (حداكثر)                           ۲۰

1

گوني : نوعي پارچه زمخت است که براي ساختن کيسه‌هاي بادوام و محکم براي حمل محصولات کشاورزي مانند سيب‌زميني و برنج و مانند آن به کار مي‌رود. در گذشته گوني فقط از الياف کنف و چتايي و شاهدانه بافته مي‌شد. امروز همان مواد رايج است اما به صورت روزافزوني گوني بافته از الياف مصنوعي مانند پروپيلين جاي گوني ساخته از الياف طبيعي را مي‌گيرد.
اغلب به کيسه‌اي که از گوني درست مي‌شود نيز گوني گفته مي‌شود.
نخستين کارخانه گوني‌بافي در ايران در سال ???? در رشت آغاز به کار کرد.
پلی پروپلین ( کیسه پلی پروپلین ) از پليمريزاسيون گاز پروپيلن (کيسه پروپيلن) توليد مي شود. تفاوت مولکول پلی پروپلین (PP )(کيسه پروپيلن) با مولکول پلی اتین ( PE ) (کیسه پلی پروپلین ) تنها در يک اتم کربن اضافي در منومر گازي مي باشد که اين ساختمان متفاوت منومر اوليه باعث ايجاد شاخه هاي جانبي يکنواخت تر مي شود که در نتيجه ي آن، ماده ي حاصل خواص فيزيکي و شيميايي يکنواخت تري نيز دارد. بلورينگي PP از PE (کیسه پلی پروپلین ) کمتر بوده و توليد آن به صورت آمورف آسان تر مي باشد. هزينه توليد PP (کيسه پروپيلن) پايين بوده و چگالي آن نيز کم است و در مقايسه با PE راحت تر فرآيند مي شود. مقاومت آن در برابر جريان سرد بهتر است و در دماهاي بالا تغيير شکل آن نيز کم تر است. سختي و استحکام کششي و سختي سطح خوبي دارد. PP (کيسه پروپيلن) در شرايط يکسان از PE  اقتصادي تر است. مزيت آن اين است که نقطه نرمي بالاتري دارد، لذا در ساخت بطري هايي که با مواد داغ پر مي شوند يا در معرض حرارت قرار مي گيرند استفاده مي شود. در شکل زير مولکول پروپيلن (کيسه پروپيلن) نمايش داده شده است.
تجهيزات پزشکي که با بخار استرليزه مي شوند معمولا با  PP (کيسه پروپيلن) ساخته مي شوند. برخي مقواها نيز با PP  (کيسه پلي پروپيلن) روکش دهي مي شوند که به عنوان نگهدارنده مايعات براي محصولات غذايي قابل استفاده در مايکروويو به کار مي روند. اما استفاده از PE  به علت نقطه نرمي پايين به اين عنوان مقدور نمي باشد. در شکل زير مولکول پلي پروپيلن (کيسه پروپيلن) نمايش داده شده است.
پارچه هاي PP (کيسه پلي پروپيلن) با کيفيت بالا توليد و به صورت رول عرضه مي گردد. امروزه پارچه هاي پلي پروپيلن (کيسه پلي پروپيلن) در بسياري از صنايع مورد استفاده قرار مي گيرند. کاربرد اصلي اين پارچه ها جهت توليد کيسه هاي پلي پروپيلن و جمبو مي باشد.

2

مراحل توليد  کيسه پلي پروپيلن
اين محصول در چهار مرحله اصلي توليد و به بازار عرضه مي شود. اين ? مرحله عبارتند از:
::  مرحله ريسندگي
::  مرحله بافندگي
::  مرحله چاپ، برش و دوخت
::  بسته بندي

3

مرحله ريسندگي
براي توليد نخ هاي پلي پروپيلن ابتدا گرانول پلي پروپيلن رنگ مستربچ و مواد نرم كننده به ماشين خوراك داده مي شود كه اين مواد در يك محفظه به نسبت با يكديگر مخلوط و سپس به طرف المنت حرارتي هدايت و بصورت مذاب در مي آيد . پس از عبور از المنت حرارتي وارد لوله اي كه توسط ديگ روغن داغ حرارت آن به حدود ۱۰۰ درجه سانتيگراد رسبده و پس از عبور از منطقه ديگ روغن داغ به طرف چهار دوش كه هر كدام داراي ۶۴ سوراخ است توسط فشار هوا هدايت و پس از عبور با فشار از دوشها وارد كانال خنك كننده مي شود كه رشته ها شكل و حالت خود را حفظ نمايند پس از عبور از كانا ل خنك كننده رشته ها وارد قسمت كشش شده و توسط غلتك هاي كشش به اندازه مناسب كشيده شده و بعد از عبور از قسمت كششش رشته ها به يكديگر جوش خورده شده و سپس روي بوبين پيچيده مي شود و پس از پر شدن بوبين از روي ماشين تخليه و روي بوبين ديگري پيچيده شده و در كيسه هاي پلاستيكي بسته بندي و پس از توضیع  به بازار فروش عرضه مي گردد .
4

مرحله بافندگي
در مرحله بافندگي اعمال زير انجام مي شود:
– بافت نوار توسط ماشين بافندگي
– توليد رول گوني پلي پروپيلن
5

در قسمت بافندگي براي توليد پارچه عمدتا سه روش عمده وجود دارد كه عبارتند از:
الف- بافندگي تاري و پودي
ب- بافندگي حلقوي تاري
ج- بافندگي حلقوي پودي
در اين طرح بافندگي تاري و پودي با ماشين گردباف پيشنهاد شده است. كيسه هاي توليدي با روش حلقوي براي بسته بندي و حمل موادي كه از دانه بندي درشت تر برخوردار است مطلوب مي باشد. بسته به نوع مصرف گوني بايستي يكي از دو روش را براي توليد برگزيد.
6
برش و دوخت
در اين مرحله رول گوني در ابتداي خط برش قرار مي گيرد و طبق طول مورد درخواست توسط تيغه حرارتي بريده مي شود. عمل دوخت ته گوني به اندازه دلخواه تا خورده و به وسيله چرخ دوخت مخصوص، قلاب دوزي مي شود.

بسته بندي
بسته بندي گوني ها پس از شمارش ۵۰۰ تايي به صورت دستي يا پرس عدل بندي، بسته بندي شده و به بازار عرضه مي گردد. در قسمت بافندگي براي توليد پارچه عمدتاً سه روش عمده وجود داردکه عبارتند از: بافندگي تاري وپودي،بافندگي حلقوي تاري وبافندگي حلقوي پودي،وروش توليد منسوجات بي بافت .براي توليد کيسه پلي پروپيلن تا کنون روش منسوج نبافته که ازطريق ايجادولايه ودرگيري الياف به وجود مي آيد. به طورمؤثربه کار گرفته نشده است ولکن روش بافندگي حلقوي وتاري وپودي هم اکنون مورد استفاده قرار مي گيرد .کيسه هاي توليدي دو روش داراي مشخصات متفاوتي بوده وقابل جايگزيني نمي باشند. دراين طرح بافندگي تاري وپودي با ماشين آلات گردباف پيشنهاد شده است که قسمت عمده توليد ومصرف داخلي را تشکيل ميدهد.کيسه هاي توليد به روش حلقوي براي بسته بندي وحمل موادي که از دانه بندي درشت تر برخوردار است مطلوب مي باشد.بسته به نوع مصرف کيسه بايستي يکي از دو روش را براي توليد برگزيد. ماشين هاي بافندگي گرد مطابق بزرگي محيط با قطر به ماشين هاي با قط ر بزرگ يا کوچک تقسيم مي شوند که بستگي به نوع مصرف کيسه بايستي قطر ماشين مورد نظرراانتخاب کرد. علاوه بر آن سرعت پودگذاري ماشين، تعداد ماکو و ورود ماشين و سيستم پود گذاري را بايستي در انتخاب ماشين مد نظر قرار داد.
در قسمت ريسندگي معمولاً فيلم اکسترودر هاي تو ليد نخ نواري به دو صورت blowing يا flat مي با شد که سيستم flat ازکيفيت بهتري برخوردار است و اين روش در اين طرح مورد استفاده قرار مي گيرد.
تفاوت ديگر در قسمت ريسندگي روش سرد کردن فيلم مي باشد که معمولاً به دو روش انجام مي گيرد . يا به وسيله آب گرم يا به وسيله غ لتک که آب سرد ازداخل آن عبور مي کند که در روش اول نخ با مقومت بيشتري به وجود مي آيد چون زمان سرد شدن سريع بوده و از ايجاد کريستال جلو گيري ميشود و روش بهينه روش وان آب گرم است.
تفاوت ديگر در ماشين هاي ريسندگي قسمت کشش نخ است که به وسيله هواي داغ با عبور نخ از صفحه داغ صورت مي گيرد وکشش نخ با استفاده از هواي داغ به دليل نداشتن اصطحکاک سطحي از فلز کيفيت نخ را افزايش مي دهد.
مشخصات فني کيسه هاي پلي پروپيلن
عرض کيسه: تا ۲۰۰ سانتيمتر.
طول کيسه : بر اساس درخواست مشتري.
ته کيسه : تا کردن و ته دوزي ۲ الي ۲/۵ سانتيمتري تک يا دو رديفه ، و يا ته دوزي ساده تک رديفه.
سرکيسه : برش حرارتي و هفت هشت سر کيسه ، و همچنين امکان لب دوزي و دوخت حاشيه کيسه براساس درخواست مشتري که به استحکام کيسه در تخليه وبارگيري به دفعات کيسه هاي پر مي انجامد.
دنيرنخ مورد استفاده در بافت کيسه : ۳۵۰ تا ۴۵۰۰ ، براساس درخواست مشتري.
لمينت : ۱۵ تا ۳۳ ميکرون ، براساس درخواست مشتري.
رنگ پارچه : رنگهاي متنوع ، براساس درخواست مشتري.
چاپ : تا چها رنگ در يک يا هردو طرف کيسه ، براساس درخواست و طرح مشتري.
مقاوم سازي در برابر اشعه ماورا بنفش خورشيد: ۲۰۰ تا ۱۶۰۰ ساعت ، بر اساس درخواست مشتري.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *